Karaluchy w domu są poważnym problemem, którego nie powinniśmy lekceważyć. W jaki sposób można pozbyć się tych szkodników?

Karaluch – karaczan wschodni

Karaluchy, które również określane są jako karaczany wschodnie, są rodzajem owadów, które często spotykane są w pobliżu człowieka.

Najczęściej z karaluchami można spotkać się w domach jednorodzinnych, mieszkaniach, ale zdarza się, że zasiedlają one również hotele, hostele czy pensjonaty.

Gdy w domu albo w innym miejscu pojawiają się karaluchy, należy jak najszybciej je zlikwidować, ponieważ mogą one przenosić szkodliwe drobnoustroje i powodować alergie i inne schorzenia.

Jak wyglądają karaluchy?

Dorosłe osobniki mają długość od około 1,5 cm do 3 cm oraz spłaszczone, brązowawe ciało. Najczęściej zamieszkują one miejsca ciepłe i wilgotne, na przykład można spotkać je w kuchniach, łazienkach czy w piwnicach.

Karaluchy żerują na pożywieniu, które znajdują w domach człowieka. Najczęściej wychodzą nocą albo nad ranem. Za dnia są schowane w szczelinach przy podłogach, za meblami, pod dywanami. Zdarza się też, że przechodzą one przez kanały wentylacyjne.

Metody zwalczania karaluchów

Obecnie do wyboru jest wiele metod zwalczania karaluchów. W jaki sposób można się ich pozbyć?

1. Utrzymanie porządku

Aby zapobiegać inwazji karaluchów, należy pamiętać o częstym sprzątaniu i chowaniu produktów spożywczych. W ten sposób można zredukować ryzyko ich pojawienia się i zniechęcić je do kolejnych wizyt.

2. Metody naturalne

Można stosować metody naturalne, na przykład jak kwas borowy na karaluchy albo pułapki z lepem z feromonami, które przyciągają owady. Nie zawsze jednak metody te są skuteczne.

2. Metoda żelowania

Bardzo efektywne jest wykorzystanie metody żelowania na karaluchy. Polega ona na zastosowaniu specjalnego żelu ze środkiem likwidującym owady. Żel jest rozmieszczany w miejscach ich bytowania.

Jeżeli masz problem z karaluchami, skontaktuj się z naszą firmą DDD. Zajmujemy się profesjonalnym likwidowaniem szkodników z wykorzystaniem 100% skutecznych metod!